Real-Life Math -- Solution
Here are 3 options you could present:
Plan A + Plan H (6 channels)
Price = $9.95 basic service + (6 channels x $9.95 each)
Price = $9.95 + $59.70
Price = $69.65
Discounts = ($69.65 x 0.05 senior's discount) + ($69.65 x 0.025 pay-in-advance discount)
Discounts = $3.48 + $1.74
Discounts = $5.22
Subtotal = $69.65 - $5.22
Subtotal = $64.43
Tax = $64.43 x 0.11
Tax = $7.09
Grand total = $64.43 + $7.09
Grand total = $71.52 per month for 18 channels
Per channel = $71.52 / 18
Per channel = $3.97
Plan C + Plan D + Plan F
Price = $15.95 Plan C + $15.95 Plan D + $11.95 Plan F
Price = $43.85
Discounts = ($43.85 x 0.05 senior's discount) + ($43.85 x 0.025 pay-in-advance discount) + ($43.85 x 0.20 special discount)
Discounts = $2.19 + $1.10 + $8.77Discounts = $12.06
Subtotal = $43.85 - $12.06
Subtotal = $31.79
Tax = $31.79 x 0.11
Tax = $3.50
Grand total = $31.79 + $3.50
Grand total = $35.29 per month for 29 channels
Per channel = $35.29 / 29
Per channel = $1.22
Plan G (21 channels) + Plan H (3 channels)
Price = $29.95 Plan G + ($9.95 x 3 channels on Plan H)
Price = $29.95 + $29.85
Price = $59.80
Discounts = ($59.80 x 0.05 senior's discount) + ($59.80 x 0.025 pay-early discount)
Discounts = $2.99 + $1.50
Discounts = $4.49
Subtotal = $59.80 - $4.49
Subtotal = $55.31
Tax = $55.31 x 0.11
Tax = $6.08
Grand total = $55.31 + $6.08
Grand total = $61.39 for 24 channels
Per channel = $61.39 / 24
Per channel = $2.56
One package came out the clear winner as far as price and choices go. Can you see which one?